Kategorie
klasa 7 Nauka zdalna

Dynamika: Pierwsza zasada dynamiki Newtona, lekcja 14

Dziś poznasz treść pierwszej zasady dynamiki Newtona.

Na poprzedniej lekcji dowiedziałeś się czym jest bezwładność ciał.

Obejrzyj filmik, w celu przypomnienia wiadomości.

Pierwsza Zasada Dynamiki Newtona mówi:
Jeżeli na ciało nie działa żadna siła lub działające siły się równoważą, to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym względem nieruchomego układu odniesienia.

Zaledwie jedno zdanie, a treści w nim ogrom. Przypomnę, że siła równoważąca to taka, która ma taki sam kierunek i wartość co dana siła, ale przeciwny zwrot. W wyniku jej zaistnienia, suma sił działających na ciało wynosi zero.

Z poprzedniej lekcji wiesz, że jeżeli nie działa siła, to ciało nie może ani ruszyć, ani się zatrzymać. Pierwsza zasada dynamiki opisuje skutek istnienia masy, której właśnie miarą była bezwładność.

Co to jest nieruchomy układ odniesienia? Była o tym mowa w poprzednim dziale. Układ odniesienia to obiekt, względem którego określamy położenie oraz układ współrzędnych, którego początkiem będzie jakiś punkt tego obiektu. Powinieneś również pamiętać, że ruch jest względny i zależy od obserwatora (układu odniesienia). Dlatego w pierwszej zasadzie jest wybrany konkretny, nieruchomy obserwator.

Po dzisiejszej lekcji powinieneś znać pierwszą zasadę dynamiki Newtona. Będzie dobrze, jak zapamiętasz czym jest nieruchomy układ odniesienia oraz czym jest bezwładność.

Zadanie domowe dla chętnych na +

Napisz w zeszycie krótki życiorys Newtona.

W celu potwierdzenia obecności na lekcji wyślij pusty mejl na adres, zgodnie z instrukcją tytułowania.

Nie odpowiadam na listy, które mają zły format tematu.

Powodzenia!

Jeżeli masz pytania, odpowiem (messenger) w czasie trwania twojej lekcji zgodnie z planem. Po 15:15 czas poświęcam rodzinie. W nocy sprawdzam nadesłane prace. W łikendy nie pracuję.

Wiadomości od osób walczących o plusy oczekuję pod adresem: sp.gryfow.fizyka@op.pl. Nie dodawaj załączników, tekst lub zdjęcia wklej do obszaru wiadomości.

Tytuł wiadomości uzupełnij zgodnie z wzorem: fizyka 7d Jan Kowalski, lekcja 14.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *