Kategorie
klasa 7 Nauka zdalna

Dynamika: Pierwsza zasada dynamiki Newtona – wprowadzenie, lekcja 13

W tym dziale poznasz opis ruchu z uwzględnieniem jego przyczyn.

Do tej pory opisywałeś ruch, np jednostajny prostoliniowy, bez wnikania w jego przyczyny i skutki. W tym dziale poznasz szerszy opis ruchu ciał.

W celu potwierdzenia obecności wyślij po prosty pusty e-mail na adres wskazany na końcu lekcji.

Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmiku.

Najkrócej mówiąc, przyczyną zaistnienia ruchu jest istnienie siły. Dokładniej siły niezrównoważonej. Patrząc z drugiej strony, by zatrzymać jakieś poruszające się ciało, należy użyć siły.

Do podobnych wniosków doszedł Newton, gdy formułował swoje prawa opisujące świat (robił to w izolacji, w czasie epidemii). Przypadek?

Przypomnij sobie czym jest siła i zapisz notatkę.

Podstawowym pojęciem, które będzie towarzyszyło ci przez cały dział, jest BEZWŁADNOŚĆ.

Zapisz definicję:
Bezwładność to cecha ciała obdarzonego masą, która sprawia, że do zatrzymania lub ruszenia ciała należy użyć siły. Siła ta jest wprost proporcjonalna do masy ciała.

Innymi słowy, jeżeli ktoś rzuci w twoją stronę piłkę do koszykówki, to musiał użyć siły. Jeżeli ty chcesz złapać rzuconą piłkę, również musisz użyć siły.

Wyobraź sobie sytuację, w której na poruszające się ciało nie działa ŻADNA siła. Jak długo będzie się poruszać takie ciało?

Odpowiedź jest prosta i jednocześnie niekoniecznie zgodna z twoim doświadczeniem życiowym. Takie ciało będzie poruszać się ZAWSZE po linii prostej, aż do końca świata. Dlaczego? Ponieważ, gdy nie działa żadna siła, to ciało nie może zwolnić, przyśpieszyć, skręcić.

Po dzisiejszej lekcji musisz znać definicję bezwładności i siły. Dobrze, jeżeli będziesz pamiętać w czym mierzymy masę i siłę.

Zadanie domowe dla chętnych na +

Wyjaśnij jak działają pasy bezwładnościowe.

Powodzenia!

UWAGA: NIE ODPISUJĘ NA ANONIMY. LIST MUSI ZAWIERAĆ POPRAWNIE WYPEŁNIONY TEMAT.

Jeżeli masz pytania, odpowiem (messenger) w czasie trwania twojej lekcji zgodnie z planem. Po 15:15 czas poświęcam rodzinie. W nocy sprawdzam nadesłane prace. W łikendy nie pracuję.

Wiadomości od osób walczących o plusy oczekuję pod adresem: sp.gryfow.fizyka@op.pl. Nie dodawaj załączników, tekst lub zdjęcia wklej do obszaru wiadomości.

Tytuł wiadomości uzupełnij zgodnie z wzorem: fizyka 7d Jan Kowalski, lekcja 13.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *