Kategorie
klasa 7 Nauka zdalna

Kinematyka: Analiza wykresów ruchów prostoliniowych: jednostajnego i jednostajnie zmiennego , lekcja 10

Na poprzedniej lekcji ćwiczyłeś rozpoznawanie rodzaju ruchu na podstawie wykresu. Dziś poćwiczysz odczytywanie danych z wykresów różnych rodzajów ruchu.

Wymyśl zeszytówkę i wyślj ją do kogoś z Twojej klasy. Rozwiąż otrzymaną od innej osoby. Zapisz od kogo otrzymałeś pracę do wykonania.

Pamiętaj podpisywać strony z notatkami swoim imieniem i nazwiskiem.

Na poniższym wykresie zawarto zależność przebytej drogi od czasu dla trzech ciał.

Rysowanie i analiza wykresów zależności drogi i prędkości od czasu ...
Źródło: e-podreczniki

Z wykresu wynika, że w ciągu 6 sekund najdłuższą drogę przebyło ciało A, zaś najmniejszą ciało C. Dodatkowo wynika z niego również, że ciało B cały czas poruszało się ze stałą prędkością, ponieważ wykres zielony jest linią prostą. Ciało A najpierw poruszało się szybciej, do 4 sekundy ruchu, a później wolniej. Ciało C do czwartej sekundy poruszało się najwolniej, później jego prędkość wzrosła, ale nie na tyle by przewyższyć prędkości pozostałych ciał.

Po czterech sekundach ruchu ciała przebyły drogę:
A: 12m
B: 8m
C: 4m

Jeżeli potrafisz, oblicz prędkość średnią tych ciał w ciągu 4 sekund.

Następny wykres jest nieco bardziej skomplikowany.

1
Źródło: link

Widać na nim, że dla samochodu przebyta droga w pewnym momencie jest wartością stałą. Oznacza to, że samochód zatrzymał się po pierwszej godzinie. W pierwszej godzinie obserwacji ruszył rowerzysta i poruszał się cały czas ze stałą prędkością.

Zapisz w zeszycie jaką drogę przebył samochód w ciągu 4 godzin, jaką pieszy i rowerzysta.

I ostatnia seria wykresów.

Kinematyka – opisanie ruchu | AleKlasa
Źródło: link

Wykres A przedstawia ruch jednostajnie przyśpieszony, ponieważ prędkość cały czas rośnie o tyle samo. Na wykresie B i C (dla bardziej zaawansowanych) prędkość rośnie z rosnącym przyśpieszeniem, a w C maleje. Na wykresie D prędkość jest stała.
Podaj prędkość ciała w czwartej sekundzie ruchu dla każdego wykresu.

Mam nadzieję, że odczytywanie danych z wykresu nie stwarza ci problemów. Po tej lekcji powinieneś już bez problemów odczytywać dane z wykresów. Dobrze, jeżeli będziesz również wiedział, jakie ruchy opisuje dany wykres. Bardzo dobrze, jeżeli będziesz potrafić obliczyć pewne wartości na podstawie danych z wykresu, takie jak droga, prędkość, przyśpieszenie.

Zadanie domowe obowiązkowe

🎓 Samochód ruszając ruchem jednostajnie przyspieszonym w ciągu 20 ...

Zapisz prędkość ciała w 4s i 40s.

Zadanie domowe na +
Oblicz przyśpieszenie ciała w pierwszej fazie ruchu (poniżej dwudziestej sekundy).
Zadanie domowe na 5
Oblicz jaką drogę przebyło ciało w czasie 80 sekund.

Powodzenia!

p.s. Na przyszłej lekcji PRÓBNA praca klasowa- w ramach powtórzenia wiadomości. Przypomnij sobie, o której godzinie rozpoczyna się lekcja…

UWAGA: NIE ODPISUJĘ NA ANONIMY. LIST MUSI ZAWIERAĆ POPRAWNIE WYPEŁNIONY TEMAT.

Jeżeli masz pytania, odpowiem (messenger) w czasie trwania twojej lekcji zgodnie z planem. Po 15:15 czas poświęcam rodzinie. W nocy sprawdzam nadesłane prace. W łikendy nie pracuję.

Na zdjęcie twoich notatek (lub inną formę dokumentacji) oczekuję pod adresem: sp.gryfow.fizyka@op.pl do następnej lekcji zgodnie z twoim planem (lekcje numerujemy od 26 marca 2020). Pamiętaj, że masz przewidziane dwie lekcje fizyki w tygodniu. Tytuł wiadomości uzupełnij zgodnie z wzorem: fizyka 7d Jan Kowalski, lekcja 10.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *