Kategorie
klasa 7 Nauka zdalna

Kinematyka: Badanie ruchu prostoliniowego jednostajnie przyspieszonego , lekcja 8

Umiesz już wyznaczać różnice wartości prędkości i nazywać rodzaj ruchu na podstawie wykresu. Dziś czas na rozwiązanie kilku typowych zadań.

Wymyśl zeszytówkę i wyślj ją do kogoś z Twojej klasy. Rozwiąż otrzymaną od innej osoby. Zapisz od kogo otrzymałeś pracę do wykonania.

Dla tych, którzy nie śledzą podręcznika informuję: SPRAWDZIAN ZA DWA TYGODNIE, w formie elektronicznej. Przykładowy test zostanie uruchomiony za tydzień w poniedziałek w czasie trwania twojej lekcji.

Pewne ciało rusza z przyśpieszeniem 3m/ s2 i porusza się z tym przyśpieszeniem przez 10 sekund. Jeżeli nie będziemy dalej zajmować się tym ciałem, to prędkość po tym czasie nazwiemy prędkością końcową. Jednocześnie mówimy o przyroście prędkości ciała. Jak ją obliczyć? Użyj wzoru z poprzedniej lekcji:
v=a*t, gdzie v- przyrost prędkości, a – przyśpieszenie, t – czas ruchu.
Jeżeli prędkość początkowa wynosiła zero, to v można również określić jako vk, czyli prędkość końcowa.
Zatem:
v=3m/ s2 * 10 s = 30 m/s

Prędkość ciała po 10 sekundach wyniesie 30m/s.

Co z sytuacją, gdy ciało poruszało się z pewną stałą prędkością i zaczęło nagle przyśpieszać? Np. Ciało o prędkości początkowej (vp) 3m/s zaczęło przyśpieszać z przyśpieszeniem (a) o wartości 2m/ s2 . Jaką prędkość osiągnie po 5 sekundach?
Analizując logicznie, przyśpiesza. Zatem po 5 sekundach prędkość wzrośnie o 10m/s. Skoro miało na początku prędkość 3 m/s to po 5 sekundach przyśpieszania osiągnie prędkość 13 m/s.
A tak to wygląda matematycznie:
vk=vp + a*t = 3m/s + 2m/ s2 * 5s = 3m/s + 10m/s = 13m/s

Postaraj się narysować się teraz wykres prędkości od czasu dla powyższego ruchu. Jeżeli ci się uda otrzymasz +.

Otrzymasz drugiego plusika, jeżeli narysujesz prawidłowo wykres drogi od czasu dla sytuacji przyśpieszania ciała od prędkości vp=3m/s.

Jeżeli chcesz wiedzieć liczyć przebytą drogę w ruchu jednostajnie zmiennym, oto wzór:

s = 0,5 * a * t 2

Dla ruchu z prędkością początkową:

s= vp*t + 0,5 * a * t 2

Skąd takie straszne wzory? Droga to po prostu pole pod wykresem prędkości. Zatem, jeżeli prawidłowo narysujesz wykres prędkości od czasu, to patrząc na ten wykres jak na figurę geometryczną, możesz liczyć jej pole. Zaś to pole, będzie przebytą drogą.

Po dzisiejszej lekcji musisz umieć obliczać prędkość przyśpieszającego ciała v=a*t. Bardzo dobrze, jeżeli będziesz umieć posłużyć się wzorem z prędkością początkową vk=vp+a*t. Super, jeżeli przy okazji będziesz umieć rysować wykresy. Rewelacyjnie, jeżeli będziesz umieć obliczać drogę w ruchu jednostajnie zmiennym.

Zadanie domowe
Pewne ciało rusza z przyśpieszeniem 4m/ s2 i porusza się z tym przyśpieszeniem przez 5 sekund. Oblicz prędkość końcową ciała.

Doświadczenie dla chętnych
Podnieś delikatnie stół. Puść piłeczkę pinkpongową lub inną po jego powierzchni. Zmierz czas przebycia połowy i całości długości stołu. Powtórz 10 razy i wyciągnij średnią. Zwiększ jeszcze dwa razy nachylenie stołu i powtórz pomiary. Zapisz wnioski. Jeżeli potrafisz, oblicz za każdym razem przyśpieszenie piłeczki.

Powodzenia!

UWAGA: NIE ODPISUJĘ NA ANONIMY. LIST MUSI ZAWIERAĆ POPRAWNIE WYPEŁNIONY TEMAT.

Na zdjęcie twoich notatek (lub inną formę dokumentacji) oczekuję pod adresem: sp.gryfow.fizyka@op.pl do następnej lekcji zgodnie z twoim planem (lekcje numerujemy od 26 marca 2020). Pamiętaj, że masz przewidziane dwie lekcje fizyki w tygodniu. Tytuł wiadomości uzupełnij zgodnie z wzorem: fizyka 7d Jan Kowalski, lekcja 8.


Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *