Kategorie
klasa 7 Nauka zdalna

Kinematyka: Ruch prostoliniowy zmienny, lekcja 6

Na poprzedniej lekcji poznałeś nową jednostkę przyśpieszena, czyli m/s2. W podręczniku ten temat przewidziano na jedną lekcję, jednak ja uważam, że musi być jeszcze jedna godzinka. Na dzisiejszej lekcji nauczysz się odczytywać wartości prędkości i przyśpieszenia z wykresów dla ruchu jednostajnie zmiennego.

Umiesz już odczytywać wartości prędkości i drogi w ruchu jednostajnym prostoliniowym. Dla ruchu jednostajnie zmiennego nie powinno być wiele trudniej.

W ruchu jednostajnie zmiennym przyśpieszenie oznaczamy literką a, dodatkowo wartość przyśpieszenia jest stała, np 2 m/s2. Przypomnę co to oznacza. W ciągu każdej sekundy prędkość ciała wzrasta o 2 m/s. Zastanawiasz się, czy dobrze oszacowałeś czas podróży z zadania domowego? Dowiesz się tego już niebawem.

Spójrz na wykres i przerysuj go do zeszytu.

Jak widzisz, wartość przyśpieszenia jest ciągle taka sama i wynosi 2m/s2.

Z kolei wykres prędkości nie jest już linią poziomą, jak w ruchu jednostajnie prostoliniowym.

Dzieje się tak, ponieważ cały czas ciało zwiększa wartość prędkości. Ten wykres również przerysuj do zeszytu.

No i teraz najtrudniejszy wykres.

Jeżeli potrafisz, zapisz jaką drogę ciało przebywa w 5 sekund?

Zadanie na plusika dla chętnych. Odczytaj z wykresu w jakim czasie ciało przebywa 20 metrów.

Czas na “level up”.

Przerysuj wykres i zapisz wartość przyśpieszenia.

Przerysuj wykres i zapisz wartość prędkości po pierwszej, drugiej i trzeciej sekundzie. Jak widzisz, prędkość wzrasta o 3m/s po każdej sekundzie, czyli zgodnie z odczytanym przyśpieszeniem.
Powyższy wykres jest odzwierciedleniem proporcjonalności prostej (liniowej). Prędkość ciała w każdym momencie obliczamy ze wzoru:
v=a*t (faktycznie jest on bardziej skomplikowany, ale na ten moment taki zapis wystarczy).
Jeżeli potrafisz, to sprawdź rachunkowo poprawność wykresu dla czwartej sekundy ruchu.

Po dzisiejszej lekcji powinieneś umieć odczytać wartość przyśpieszenia i prędkości z wykresu dla ruchu jednostajnie zmiennego. Będzie dobrze, jeżeli zapamiętasz wzór na obliczanie wartości prędkości w tym ruchu. Super, jeżeli będziesz potrafić posłużyć się tym wzorem. Rewelacyjnie, jeżeli będziesz umieć odczytać wartość drogi z wykresu ruchu zmiennego.

Zadanie domowe dla chętnych. Narysuj wykres przyśpieszenia i prędkości od czasu dla ruchu jednostajnie zmiennego o przyśpieszeniu równym 5 m/s2.

Pamiętaj, że wysłanie mejla gwarantuje potwierdzenie twojej obecności na zajęciach.

Pozdrawiam!

Na zdjęcie twoich notatek (lub inną formę dokumentacji) oczekuję pod adresem: sp.gryfow.fizyka@op.pl do następnej lekcji zgodnie z twoim planem (lekcje numerujemy od 26 marca 2020). Pamiętaj, że masz przewidziane dwie lekcje fizyki w tygodniu. Tytuł wiadomości uzupełnij zgodnie z wzorem: fizyka 7d Jan Kowalski, lekcja 6.

Otrzymuję dużo mejli, w pierwszej kolejności sprawdzam te, które są prawidłowo zaadresowane.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *