Kategorie
klasa 7 Nauka zdalna

Kinematyka: Ruch prostoliniowy zmienny, lekcja 5

Umiesz już odczytywać dane z wykresu ruchu jednostajnego, potrafisz wyznaczać prędkość ciała i znasz wzór na prędkość. Dziś ruch prostoliniowy zmienny 🙂

Tak jak wspominałem w poprzednich lekcjach, ruch jednostajny jest szczególnym przypadkiem. Jadąc na rowerze często przyśpieszasz, zwalniasz, rzadko jedziesz dłużej ze stałą prędkością. Przyśpieszasz, czyli zwiększasz prędkość. Zwalniasz , czyli zmniejszasz prędkość. Te dwa przypadki to ruch zmienny, jeżeli zachodzi na torze prostoliniowym, nazywamy go ruchem zmiennym prostoliniowym.

W ruchu jednostajnym prostoliniowym prędkość ciała była cały czas taka sama. Oznacza to, że jej wartość średnia jest taka sama jak chwilowa (czyli w danej chwili). W ruchu zmiennym prostoliniowym już tak nie musi być. Wsiadając na rower musisz ruszyć, by się nie przewrócić. Po przejechaniu dwóch metrów twoja prędkość jest większa niż po przejechaniu jednego metra. By wyznaczyć średnią prędkość po prostu podzielisz drogę (dwa metry) przez czas jej przejechania. Wiesz jednak doskonale, że zaczynałeś od zera, a nie od wartości, która ci wyszła z obliczeń. Dalej, by się zatrzymać będziesz zwalniać, więc twoja prędkość będzie coraz mniejsza, aż spadnie do zera.

I gwóźdź na dziś: JEDNOSTKA PRZYŚPIESZENIA. Jak wspomniałem, prędkość w ruchu zmiennym zmienia się w czasie, zatem:
zmiana prędkości / czas = m/s/s = m/s2
czytaj: metr na sekundę kwadrat

Zdecydowanie nie masz takiej jednostki w zegarku, czy w stoperze. Metr na sekundę kwadrat. Przyśpieszenie 1m/s2 oznacza, że ciało w ciągu każdej sekundy zwiększa swoją prędkość o 1 m/s. W przypadku przyśpieszenia 10 m/s2 , w ciągu każdej sekundy przyśpiesza o 10 m/s.

Wiem, że może sprawić ci problem ta nowa jednostka. W razie pytań pisz śmiało.

Zadanie na plusika, dla chętnych: Oszacuj czas w jakim ciało startujące z przyśpieszeniem 2m/s2 przebędzie drogę 20 metrów. Podpowiedź: nie będzie to 10 sekund. Zapisz swoje rozważania (zakaz używania wzorów, ponieważ jeszcze ich nie poznałeś i nie są do wykonania tego zadania potrzebne).

Po dzisiejszej lekcji powinieneś zapamiętać czym jest ruch zmienny prostoliniowy oraz znać jego jednostkę. Będzie super, jeżeli będziesz pamiętać, co ta jednostka oznacza.

Pamiętaj, że wysłanie mejla gwarantuje potwierdzenie twojej obecności na zajęciach.

Pozdrawiam!

Na zdjęcie twoich notatek (lub inną formę dokumentacji) oczekuję pod adresem: sp.gryfow.fizyka@op.pl do następnej lekcji zgodnie z twoim planem (lekcje numerujemy od 26 marca 2020). Pamiętaj, że masz przewidziane dwie lekcje fizyki w tygodniu. Tytuł wiadomości uzupełnij zgodnie z wzorem: fizyka 7d Jan Kowalski, lekcja 5.

Otrzymuję dużo mejli, w pierwszej kolejności sprawdzam te, które są prawidłowo zaadresowane.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *