Kategorie
klasa 8 Nauka zdalna

Drgania i fale: Fale mechaniczne, lekcja 5

Na poprzedniej lekcji zajmowałeś się powstawaniem fal mechanicznych. Dziś dowiesz się nieco więcej o ich naturze.

Samodzielnie ułóż zeszytówkę i prześlij ją do dowolnej osoby z klasy ósmej Naszej Szkoły. Rozwiąż otrzymaną zeszytówkę (zapisz polecenia).

Wykres znasz już z poprzedniej lekcji. Dziś dowiesz się czym jest ten dziwny symbol λ, czytamy go jako lambda.

Lambda to długość fali, czyli odległość pomiędzy kolejnymi grzbietami fali, lub kolejnymi dolinami. Zatem fale mechaniczne mogą się różnić nie tylko częstotliwością ale i długością. Dodatkowo, mogą rozchodzić się z różnymi prędkościami. Obserwowane przez Ciebie zjawisko rozchodzenia się fali mechanicznej w stole, której efektem było drżenie powierzchni wody w szklance, miało określoną prędkość. Generalnie im gęstszy ośrodek, tym fala mechaniczna rozchodzi się w nim szybciej.

Wzór na prędkość średnią raczej pamiętasz, v=s/t. Czyli przebyta droga dzielona przez czas. W przypadku fali można liczyć kiedy kolejne grzbiety docierają do określonych punktów i zmierzyć odległość pomiędzy tymi punktami. Jednak fala jest cykliczna. Zatem wystarczy podzielić jej długość przez czas przejścia jednej długości, czyli przez okres fali.
v= λ / T, jednostką oczywiście będzie m/s

Zapisz ten wzór koniecznie w zeszycie 🙂

Zatem, jeżeli fala na jeziorze, po wrzuceniu kamienia, rozchodzi się po powierzchni i odległość pomiędzy kolejnymi grzbietami wynosi 20cm, zaś kolejny grzbiet pojawia się po jednej sekundzie to jaka jest prędkość tej fali?
v= λ / T = 20cm/1s = 0,2m/1s= 0,2 m/s

Tadam 🙂

Życie byłoby zbyt proste, jakby to był jedyny wzór 🙂

v= λ * f, gdzie f to częstotliwość. W tym przypadku oczywiście prędkość fali musi wyjść m/s, ponieważ jednostką częstotliwości jest HZ, czyli 1/s.

Fala o długości 4m przemieszcza się z częstotliwością 4Hz. Oblicz jej prędkość.
v= λ * f = 4m * 4Hz = 4m * 4 1/s = 16 m/s

Mam nadzieję, że proste.

Zadanko na +
Fala o długości 14m przemieszcza się z częstotliwością 20Hz. Oblicz jej prędkość.

Zadanko na +
Oblicz długość fali, jeżeli poruszą się z prędkością 340 m/s i drga z częstotliwością 20 kHz.

Po dzisiejszej lekcji powinieneś znać wzór na prędkość fali. Świetnie, jeżeli potrafisz z niego uzyskać wzór na długość fali: λ = v / f.

Zadanie domowe (dla chętnych)

Postaraj się wytworzyć falę w dużej misce, lub wannie. Następnie zmierz jej długość. Wyznacz okres i częstotliwość i prędkość tej fali. Fotkę plus zapiski prześlij na mejla do 20 kwietnia.

Na zdjęcie twoich notatek (lub inną formę dokumentacji) oczekuję pod adresem: sp.gryfow.fizyka@op.pl do następnej lekcji zgodnie z twoim planem (lekcje numerujemy od 26 marca 2020). Pamiętaj, że masz przewidziane dwie lekcje fizyki w tygodniu. Tytuł wiadomości uzupełnij zgodnie z wzorem: fizyka 8d Jan Kowalski, lekcja 5.

Otrzymuję dużo mejli, w pierwszej kolejności sprawdzam te, które są prawidłowo zaadresowane.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *