Kategorie
klasa 7 Nauka zdalna

Kinematyka: Ruch jednostajny prostoliniowy, lekcja 4

Na poprzedniej lekcji dowiedziałeś się jak opisywać ruch jednostajny prostoliniowy i wskazać przykłady jego występowania w otaczającym cię świecie. Dziś będziesz analizować wykresy prędkości i drogi od czasu i odczytywać z nich różne dane.

Samodzielnie ułóż zeszytówkę i prześlij ją do dowolnej osoby z klasy siódmej Naszej Szkoły. Rozwiąż otrzymaną zeszytówkę (zapisz polecenia).


Wykres jest graficzną reprezentacją danych. Spora część społeczeństwa, w tym ja, jest wzrokowcami. Do wzrokowca bardziej przemawiają obrazki niż liczby w słupkach. Jak stworzyć wykres? Tego dowiesz się innym razem, dzisiaj będziesz odczytywać dane. Najpierw z tabelki, potem z wykresu.
W ruchu jednostajnym prostoliniowym, jak pamiętasz, w tych samych odstępach czasu ciało przebywa identyczną drogę.

czas [s]1234
droga [m]2468
prędkość [m/s]

Uzupełnij powyższą tabelkę i wpisz wartość prędkości. Przypomnę, że prędkość w ruchu jednostajnym prostoliniowym obliczasz dzieląc przebytą drogę przez czas przebywania tej drogi.

Wykres na podstawie danych z tabelki (o tworzeniu wykresów dowiesz się na innej lekcji)

Przerysuj wykres do zeszytu. Na osi poziomej zaznaczono czas t w sekundach (s). Na osi pionowej zaznaczono przebytą drogę s w metrach (m). Z wykresu wynika, że w ciągu pierwszej sekundy ciało przebyło dwa metry, a w ciągu czterech sekund 8 metrów.

Zadanie na +
Podaj jaką drogę przebyło ciało w trzy sekundy i jaki czas zajęło przebycie dwóch metrów.

Na kolejnym wykresie przedstawiam zależność prędkości od czasu w ruchu jednostajnym prostoliniowym. Przerysuj wykres do zeszytu.

Jak wiesz, prędkość w tym rodzaju ruchu nie zmienia się, dlatego wykres jest poziomy. W każdym, dowolnie wybranym momencie wartość prędkości wynosi tyle samo.

Zadanie na +
Napisz ile wynosi prędkość w 2 sekundzie ruchu przedstawionego na wykresie v(t) – czytamy jako v od t, czyli prędkość w zależności od czasu.

Mam nadzieję, że czytanie wykresów nie sprawia ci kłopotów.

Zadanie domowe (obowiązkowe)

Z podanych wykresów odczytaj drogę przebytą po trzech sekundach oraz wartość prędkości w czwartej sekundzie ruchu.

Na zdjęcie twoich notatek (lub inną formę dokumentacji) oczekuję pod adresem: sp.gryfow.fizyka@op.pl do następnej lekcji zgodnie z twoim planem (lekcje numerujemy od 26 marca 2020). Pamiętaj, że masz przewidziane dwie lekcje fizyki w tygodniu. Tytuł wiadomości uzupełnij zgodnie z wzorem: fizyka 7d Jan Kowalski, lekcja 4.

Otrzymuję dużo mejli, w pierwszej kolejności sprawdzam te, które są prawidłowo zaadresowane.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *