Na poprzedniej lekcji wyznaczałeś okres i częstotliwość drgań wahadła. Dziś nauczysz się zobrazować zebrane dane na wykresie.
Zeszytówka nie jest na ocenę, ma jedynie pomóc Ci w samodoskonaleniu. Pamiętaj, że “w nauczaniu nie masz być lepszy od innych, tylko lepszy od siebie z wczoraj”.
Zeszytówka nr 2 (czas 6 minut):
Zad.1. Zamień
40 MHz= kHz
120min= s
400g/cm3 = kg/m3
Zad.2. Opisz wzór na częstotliwość. Oblicz czas w którym wahadełko o częstotliwości 4Hz wykona 8 drgań.

Na obrazku pokazałem, jak ruch ciężarka na sprężynce można przenieść na wykres. Na linii poziomej znajduje się położenie równowagi – z niego ciało startuje i na nim kończy swój ruch (kończy jeżeli jest to ruch tłumiony). Na rysunku dodatkowo umieszczono strzałkę w górę przy “x”. Zatem ciężarek najpierw porusza się ku górze i zwalnia. Dolatuje do maksymalnego zgniecenia sprężynki (czyli przebył amplitudę), zatrzymuje się i wraca przyśpieszając. Mijając punkt równowagi zaczyna zwalniać i podróżuje do maksymalnego rozciągnięcia sprężynki. Zatrzymuje się. Ponownie zaczyna przyśpieszać w kierunku położenia równowagi i cykl zaczyna się od nowa. Wykres zatem przedstawia zmianę położenia ciężarka w czasie.
Teraz spróbuj samodzielnie przenieść ruch wahadełka na wykres.

Nie przejmuj się, jeżeli nie uda ci się za pierwszym razem.

T – to okres drgań, velocity- prędkość ciężarka, acceleration – przyśpieszenie (czyli zmiana prędkości w czasie, miałeś o tym w siódmej klasie).
Jak widzisz, jeden “banalny” ruch ciężarka na sznurku można zobrazować aż na trzech wykresach.
Zadanie domowe na ocenę (nie obowiązkowe)
(bardzo dobry)Na nitce o długości jednego metra zwieś dowolne ciało, które będzie ciężarkiem. Poproś domownika o odchylenie ciężarka o 10 cm od położenia równowagi. Zmierz czas dziesięciu drgań. Wyznacz okres i częstotliwość. Nanieś zmianę położenia w czasie na wykresie.
(celujący) Jeżeli wykonałeś zadanie na piątkę, oszacuj prędkość średnią w ruchu drgającym twojego ciężarka.
Powodzenia!
Na zdjęcie twoich notatek (lub inną formę dokumentacji) oczekuję pod adresem: sp.gryfow.fizyka@op.pl do następnej lekcji zgodnie z twoim planem (lekcje numerujemy od 26 marca 2020). Pamiętaj, że masz przewidziane dwie lekcje fizyki w tygodniu. Tytuł wiadomości uzupełnij zgodnie z wzorem: fizyka 8a Jan Kowalski, lekcja 3.
Otrzymuję dużo mejli, w pierwszej kolejności sprawdzam te, które są prawidłowo zatytułowane.