Kategorie
informatyka klasa 4 klasa 5 klasa 6 klasa 7 Nauka zdalna

Informatyka bez komputera, lekcja 1

Dzień dobry!

Sytuacja jest nietypowa… “Obyś żył w ciekawych czasach” – mówi starożytne przysłowie. Pierwszy temat zdecydowałem się zrobić ogólny, dla każdego ucznia powyżej siódmego roku życia 🙂

Od czwartej klasy powinniście już się nieco orientować w działaniu komputera, telefonu czy innego smarfona. Niektórzy z was niejeden telefon już pozbawili “życia”. Jestem przekonany o tym, że wasz komputer/telefon do działania wymaga prądu 🙂 Ale czy wiecie, że do działania nie potrzebuje Internetu?

BUM!

Zatem czego bym chciał Cię dziś nauczyć? Kodowania obrazu. Komputer generalnie zajmuje się liczbami, wszystko dla niego jest zerem lub jedynką. Nie posiada oczu, uszu, nie widzi i nie myśli obrazami. Jednak każdy komputer potrafi obrazy nie tylko wyświetlać, ale również przechowywać. Jak to robi?

Wyobraź sobie literkę “a” zapisaną czarnym tuszem na białym papierze.

Lekko powiększyłem 🙂

Ekrany monitorów składają się z siatki małych elementów zwanych pikselami (picture elements). W przypadku obrazów czarno-białych każdy piksel jest albo czarny, albo biały.
Na przykład litera „a” w powiększeniu wygląda tak, jak na rysunku. Kiedy komputer zapisuje informacje o takim obrazie, musi zapisać informacje o białych i czarnych elementach.

Powyższy rysunek ukazuje jeden ze sposobów kodowania obrazu za pomocą liczb. W pierwszym wierszu mamy jeden biały piksel, potem trzy czarne i znów jeden biały. Dlatego reprezentacją tego wiersza jest trójka liczb: 1, 3, 1.
Pierwsza liczba zawsze odnosi się do liczby białych pikseli. Jeśli pierwszy z nich jest czarny, to wówczas kod danego wiersza rozpocznie się liczbą 0.

Jeżeli coś nie jest jasne, pytaj w komentarzach.

Teraz czas na twoją twórczość. Na kartce w kratkę odtwórz grafikę na podstawie kodów liczbowych. Pierwszy obraz jest najprostszy, a ostatni najbardziej złożony. Dość łatwo popełnić błędy i dlatego dobrym pomysłem jest używać ołówka 🙂

Zadanie na czwórkę
Zadanie na piątkę
Zadanie na szóstkę 🙂

Na rozwiązania oczekuję do następnej lekcji zgodnie z twoim planem (lekcje numerujemy od 26 marca 2020). Kartka z rozwiązaniem powinna być podpisana imieniem, nazwiskiem i klasą.

Zdjęcia proszę przesyłać na e-mail: sp.gryfow.informatyka@op.pl, z tytułem w formie: informatyka 4c Jan Kowalski.

Powodzenia!

Tworząc ten artykuł wykorzystałem materiały ze strony http://jasijoasia.edu.pl/

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *