Kategorie
klasa 7 Nauka zdalna

Kinematyka: Ruch i jego względność, lekcja 1

Dzień dobry. Zaczynamy nowy dział fizyki: kinematykę. W tym dziale zajmiemy się bardziej dokładnym opisem ruchu ciał, bez wnikania w jego przyczynę. Obejrzyj krótki materiał filmowy:

Zeszytówka nr 1 (czas 6 minut)

Zad.1. Zamień:

2h= s

16km= m

36 km/h = m/s

Zad.2. Na podstawie obejrzanego materiału filmowego opisz, czym jest ruch. Podaj dwa przykłady względności ruchu.

Czas minął 🙂

Doskonale. Ale o co chodzi? Ruch towarzyszy nam co dnia. Coś spada, coś jedzie, ktoś biegnie. Ruch istnieje również w czasie przeszłym: coś spadło, coś jechało… Co gorsze, istnieje również w czasie przyszłym: coś spadnie, coś przyjedzie. Jakby tego było mało, ruch może odbywać się nie tylko po linii prostej. Normalnie teraz pobiegałbym (tryb przypuszczający) między ławkami, no ale cóż, mamy pandemię.

Jeżeli czegoś nie rozumiesz, pisz w komentarzu pod lekcją, odpowiem jak najszybciej się da.

Fizyk opisuje świat, chce go zrozumieć. Pamiętaj, że “Świat nie ma obowiązku być dla Ciebie zrozumiałym”. Do zrozumienia nowej rzeczy trzeba wymyślić (przeważnie) nowe słowa. W tym momencie pojawią się definicje (lub jak kto woli, nowe słówka do słownika języka fizycznego – można traktować fizykę jak język obcy/obcych).

Zapisz w zeszycie i uzupełnij.

tor – linia po której porusza się ciało (jak linie rysowane przez kotka w Scratch’u), może być linią prostą, krzywą, lub dowolnym innym kształtem

droga – długość toru (mierzona dowolną metodą) podawana jest w metrach, kilometrach, itp.; droga to po prostu ilość metrów jaką przebyło ciało w czasie wykonywania ruchu

przemieszenie –

prędkość –

Zamień

4 km = m = cm= mm

430 mm = cm= m= km

Świetnie. Zapisz co sprawiło ci trudność w tym temacie.

Opisz jak możesz wyznaczyć swoją prędkość podczas podróży z kuchni do toalety. Zapisz przykładowe obliczenia.

Na zdjęcie twoich notatek (lub inną formę dokumentacji) oczekuję pod adresem: sp.gryfow.fizyka@op.pl do dnia 29.03.2020. Tytuł wiadomości uzupełnij zgodnie z wzorem: fizyka 7a Jan Kowalski, lekcja 1.

Zapraszam do komentowania i zadawania pytań na mesendżerze 🙂

https://app.liveboard.online/public/km5Gq5_BK

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *